fbpx

Jak być ekologicznym na co dzień i od święta?

Jak być ekologicznym na co dzień i od święta?

Ekologia, dbałość o planetę, recykling czy filozofia “zero waste”. Od dłuższego czasu te, jak i wiele innych zagadnień jest odmienianych przez wszystkie przypadki.

Jako ludzkość coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, że nasza planeta wymaga pilnej interwencji, bez której świat, jaki znamy do tej pory, może po prostu zniknąć. Ekstremalnie wysokie temperatury i idące z nimi w parze susze. Z drugiej strony ogromne ulewy wiążące się z zalaniami i podtopieniami. To tylko najbardziej popularne przykłady tego, co zrobiliśmy z naszą planetą.

Jedno jest pewne, aby zadbać o przyszłość (nas samych, jak i przyszłych pokoleń), musimy działać “tu i teraz”. Ale czy każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak bycie bardziej eko wygląda w praktyce?

Sprawdź nasz krótki poradnik i dowiedz się, jak można być ekologicznym i przyczynić się do ratowania naszej planety!

Nie zużywaj prądu, wody, gazu i innych surowców, jeśli nie musisz

Gaś światło, jeżeli wychodzisz lub nie korzystasz z danego pomieszczenia. Bierz szybki prysznic zamiast długich kąpieli w wannie. Korzystaj ze zmywarki zamiast myć pojedyncze naczynia. A gdy gotujesz – podgrzewaj dokładnie tyle, ile potrzebujesz.

Ta zasada dotyczy również ropy, a co za tym idzie – paliw wykorzystywanych do napędzania pojazdów mechanicznych. Jeśli tylko możesz – ogranicz podróżowanie samochodem na rzecz jazdy na rowerze lub przesiądź się komunikacji zbiorowej (autobusów, tramwajów, pociągów itp.).

Wybieraj rzeczy wielokrotnego użytku

Produkcja każdej koszulki, butów, a nawet skarpetek pochłania ogromne ilości wody i energii, które możesz łatwo ograniczyć. Wystarczy, że zdecydujesz się kupować rzeczy, które są trwałe i zamiast na jeden – pozostaną z Tobą na co najmniej kilka sezonów.

To samo dotyczy rzeczy o stosunkowo krótkim terminie użytkowania. Zamiast kupować wodę w butelkach plastikowych – zaopatrz się w specjalny dzbanek z filtrem oraz trwałą butelkę, do której wlejesz tak oczyszczoną wodę.

A jeśli nie masz wyjścia i musisz kupować przedmioty, które zaraz i tak wylądują w koszu – wybieraj te, które da się poddać procesowi recyklingu.

Dbaj o to, co Cię otacza

Troska o kondycję naszej planety odnosi się nie tylko do ograniczenia zużycia zarówno zasobów naturalnych, jak i tych wytworzonych przez człowieka. To także aktywne przeciwdziałanie zaśmiecaniu środowiska.

Dlatego pamiętaj, aby zawsze po sobie sprzątać. A gdy zobaczysz, gdy ktoś nie wyznaje tej prostej zasady – nie bój się zwrócić mu uwagi. W końcu robisz to dla wspólnego dobra całej planety!

Zacznij od siebie i od wykonania choćby małego kroku

Wszystkie te kroki wykonywane przez jedną osobę mogą wydawać się małe, a nawet nic nieznaczące. Ale jeśli zdamy sobie sprawę, że wszyscy gramy “do jednej bramki” – nasze starania zadziałają niczym kula śniegowa, a tym samym pozwolą odwrócić negatywny trend powolnego wyniszczania Ziemi.